Bylo jasné, že s doma postavenou 3D tiskárnou se nebude tisknout na první dobrou. Nicméně už to, že „nějak“ tiskne, je pozitivní a vzhledem k tomu, že jsem ji postavil i já, je jasné, že to zvládne kdokoli.
Po menší úpravě hotbedového stolku (pro jednodušší kalibraci výšky) jsem se jal řešit podivný problém s nahříváním hotbedu. Nacházel jsem se ve fázi, kdy na potřebnou teplotu cca 115°C se stolek ohříval čtvrthodinu a zvlášť poslední stupně mu dělaly velké problémy. V té chvíli jsem používal ATX zdroje ze staršího počítače, říkal jsem si, že prostě při odběru nad 10A avizované napětí neudrží a heatbedu to nestačí. Proto jsem se rozhodl koupit pořádný, průmyslový zdroj. Jde o http://wifi.aspa.cz/prumyslovy-zdroj-12v-200w-spinany-hs-200-12-carspa-z104216/ Musím říct, že je fakt parádní. Tichý (pasivní chlazení) a výkonem bohatě stačí.
použití pružiny a křídlové matky pro pohodlné nastavování výšky heatbedu
Po instalaci zdroje se však heatbed nahřál maximálně na 80°C, dioda zhasla a nazdar. OK, juknul jsem na forum www.rebelove.org a začal postupně odstraňovat problémy. Jako první jsem pořádně utáhl kabely. +5°C, poté to samé. Dobrá. Věděl jsem, že budu na zdroj tisknout stojánek na tiskárnu a že budu potřebovat nějaké konektory, vypínače apod. tak jsem se vydal do Kontaktu (jediná použitelná prodejna elektrosoučástek v Č. Budějovicích). Zde jsem koupil potřebné prkotiny a hlavně dva pořádné kabely. 4mm flexibilní, oblíbené u modelářů pro svou pružnost.
Heatbed se začal velmi rychle nahřívat, ale s teplotou to bylo podobné. Vyměnil jsem proto svorkovnici na Ramps 1.4 za odolnější (pro jistotu) a hlavně s lepším mechanismem fixace vodičů. Pak jsem zlikvidoval (a přemostil) obě vratné pojistky na Ramps, protože to byl kámen úrazu, při těch velkých proudech se příliš brzy aktivovaly. Průmyslový zdroj má své vlastní ochrany, není se tedy čeho obávat. No a poslední slabý článek Ramps byl Mosfet (tranzistor, který spíná dle potřeby napájení hotbedu). Velmi rychle se zahřál, až to vedlo k jeho smrti. Malá výhoda je, že ho můžete z desky vytáhnout bez pájení 🙂 Nahradil jsem ho doporučeným lehce předimenzovaným (tak akorát) IRL 3803 a bylo po problému.
za nahým Mosfetem je vidět nový s chladičem
Z grafů je zřejmé, že před úpravami se heatbed nahřál během dvou minut o 20°C, po úpravách o 50°C! Snad vše vydrží a pošlape jak má 🙂
One Reply to “První tisky s REBEL 2, problémy a řešení”